szombat, szeptember 30, 2023
Technika

Retro

Nemrég a szüleimnél jártam, ahol megtaláltam az első számítógépemet.

Ez a gépet még 1998-ban kaptam, sajnos már akkor sem számított túl modernnek, de tanulni tökéletes volt. Egy 14 colos monitor társaságában került hozzám.

Sajnos a hosszú szekrényben töltött évek alatt erősen megviselt a külseje, megsárgult a burkolata, így inkább nem is bocsátanám közszemlére. A fenti kép viszont egy pont ugyanolyan modellt ábrázol.

Az enyémben a bővítésnek köszönhetően 20 MB memória volt 🙂

Látható, hogy egy darab floppy meghajtót és egy darab optikai meghajtót lehetett beleépíteni. Bal oldalon lent egy zár is van rajta, ami ha a nyitott lakat felé mutatott, akkor ki lehetett nyitni a burkolatát, ha viszont a zárt lakat felé fordítottuk, ezt meg lehetett akadályozni. A floppy és a CD meghajtó között a kis fekete csík, a HDD visszajelzője, azaz ha írási vagy olvasási művelet történt, akkor ez narancssárgán villogott. Jobb oldalon lent a türkiz kör alakú kapcsoló a ki-be kapcsoló gomb.

A hátulja pedig így néz ki:

Bal oldalon a tápegység ventilátorának a rácsa, mellette a két fekete csatlakozó közül az alsó a elektromos bemenet, a felső egy átmenő csatlakozó, amin keresztül pl a monitor megtáplálható.

Az alsó sávban a perifériák csatlakozói, balról jobbra:

  • párhuzamos port (LPT1)
  • második soros port (COM2)
  • első soros port (COM1)
  • monitor csatlakozó
  • az utolsó csatlakozó egy ismeretlen port, talán harmadik soros port, de ezt nem sikerült kideríteni

A billentyűzet csatlakozója szemből nézve bal oldalon van.

Nézzünk bele, mi van belül:

Időközben a pók is beleköltözött

A képen felül bal oldalon a bővítőkártyák helye van. Három darab ISA kártyát lehetett installálni.

10 Mbps sebességre képes ISA csatlakozós hálózati kártya. Anno ez volt a kommunikáció csúcsa.

Mellette jobb oldalon a tápegység, ami 200 W teljesítményű volt. Ez a kapacitás bőven elég volt a gépnek, még akkor is, ha minden lehetséges módon bővítettük. Manapság sok videokártya önmagában nagyobb teljesítményű.

A középen látható tálcára kellett a floppy meghajtót csavarozni, mellette a nagyobb tálcára pedig az optikai meghajtót vagy a 5.25″ floppy meghajtót. A középen végigfutó fémpálca egyszerre funkcionált merevítésként, valamint a bővítőkártyákat fogadó panelt is tartotta.

A középen látható CHIPS F82C451 feliratú chip a megjelenítésért felel. VGA (640×480 képpont) felbontású képet tudott előállítani. 256 kByte memóriával (!) rendelkezett, így komolyabb játékok futtatására nem is volt alkalmas. A fölötte látható MUSIC TR9C1710 chipnek a nevével ellentétben nem a zenéhez van köze. Ez az úgynevezett DAC, tehát ő végzi a digitálisan kiszámolt adatok analógra történő átalakítását, ami azután továbbítható a monitornak. Az ezüst színű Kyocera feliratú kis blokkok az oszcillátorok, ezek szükségesek ahhoz, hogy a különböző chipek a megfelelő sebességgel működjenek.

Bal szélen látható a korábban már említett billentyűzet csatlakozó, ami 5 pines úgynevezett Touchel vagy DIN csatlakozó.

Lentebb a két fekete függőleges „sáv” a memóriamodulok helye. Egy-egy darab EDO RAM-ot bepattintatni, egyenként maximum 32 MB-os modulok lehettek.

Tőle jobbra a barna négyzet, a matematikai koprocesszor (FPU, azaz Floating Point Unit, magyarul lebegőpontos egység) helye. Ezen alkatrész felelős a lebegőpontos számítások gyors elvégezéséért – a fő processzorral összedolgozva meggyorsítják az utasítások elvégzését. Természetesen ha nincs az alaplapban ez a chip, ugyanúgy lefut minden program, de lassabban. A 486-os processzorok voltak az első olyan modellek, ahol már a processzoron belül egy tokon belül volt ezen egység és azóta is így van.

Alatta egy másik érdekesség, a BIOS EVEN és BIOS ODD feliratú chipek, a BIOS chipek. Az EVEN feliratú a páros, az ODD pedig a páratlan helyi értékű biteket tárolja. Mivel fizikailag két chip van az alaplapon, egy hozzáféréssel páros és páratlan bájt olvasható mindkét EPROM-ból. Ez 16 bites hozzáférést tesz lehetővé 8 bites (EP) ROM-okkal. Ha a BIOS-t egyetlen EPROM-ba (socketbe) kell helyeznie, akkor a bájtokat a megfelelő sorrendben kell újra összeállítani. Ezekben van eltárolva a számítógép néhány alapvető beállítása, mint pl. idő, meghajtók adatai, portok beállítása, stb. További fontos szerepeket lát el, úgy mint:

Figyeljük meg a kép alsó háromnegyed részénél látható két nagyobb chipet, amelyeken büszkén díszeleg a 20 MHz felirat, ami jelen esetben a processzor sebességét jelzi. Igen, a nevezett két alkatrész a processzor. Ezekben az időkben még nem is volt szükség méretes hűtőbordákra, hogy elvezessék a hőt – elég volt kerámiából legyártani a chip tokozását, ami kellő hőelvezetést biztosított.

A kép felső részén látható két CHIPS feliratú chip végzi a meghajtók és egyéb, a számítógéphez csatlakoztatható eszközök (pl billentyűzet, nyomtató) kezelését. A két chip között látható az úgynevezett CMOS elem (vagy BIOS elem), ami arra szolgál, hogy a fentebb már említett BIOS chip megőrizze a beállításokat akkor is, ha a számítógépet ha áramtalanítjuk. Ha kivesszük a foglalatból újra el kell végezni ezeket a beállításokat, mivel minden alapbeállításra fog visszaállni.

A kép közepén láthatunk két soktüskés csatlakozót, a bal oldali a merevlemezek és/vagy CD meghajtó csatlakoztatására szolgál, a jobb oldali a floppié. Figyelni kellett rá, hogy az 1. számú láb felől legyen a szalagkábel pirosra festett ere. Ha fordítva dugtuk rá, hajlamos volt nem felismerni a meghajtót. A mellette lévő fehér színű aljzat a tápcsatlakozó, ezen keresztül kapja az áramot a tápegységtől.

Ennek az alaplapnak még ilyen tápcsatlakozója volt. A képen látható módon két darabból állt és nem volt ildomos felcserélni a feleket, mert akkor az alaplapból kijött a füst (arra kellett figyelni, hogy a fekete vezetékek középen egymás mellé kerüljenek)
Ilyen kábellel kellett a meghajtókat az alaplaphoz csatlakoztatni. A pirossal jelölt ér mindig az 1. számú.
A merevlemezeké 40 eres volt, a floppiké 34

Mire volt elég ez a számítógép? Akkoriban mindenre. Amikor megjelent, még a Windows 3.11 és a Windows 95 volt az elterjedt rendszerek. Elmondható, hogy a 3.11-es verzióhoz bőven elég volt, a 95-öt is még megfelelő sebességgel tudta futtatni.

17 thoughts on “Retro
  1. Have you ever thought about adding a little bit more
    than just your articles? I mean, what you say is important and everything.
    However think about if you added some great photos or videos
    to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the greatest in its field.
    Good blog!

  2. I’m really loving the theme/design of your weblog.
    Do you ever run into any web browser compatibility issues?

    A couple of my blog
    audience have complained about my blog not
    operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

    Do you have any solutions to help fix this issue?

  3. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to be what precisely I’m looking for.
    can you offer guest writers to write content
    to suit your needs? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a
    few of the subjects you write regarding here. Again, awesome web site!

  4. Hey very nice blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take
    the feeds also? I am happy to find a lot of helpful information right here within the publish, we’d like develop more techniques on this
    regard, thanks for sharing. . . . . .

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .